Велика кількість історій про життя, побут, культуру, традиції протягом останніх років з’явилася у музичній індустрії, книговидавництві та кінематографі. Зокрема, у них йдеться про депортацію кримськотатарського народу у 1944 році. Тематичні пісні можемо почути не лише у виконанні знаменитих артистів, а й небайдужих громадян України. Книги також видають ті, хто пам'ятає історію рідного краю. А режисерами фільмів стають самі ж кримські татари. Все це для того, щоб не забувати про трагедію, яку досі пам'ятають нащадки депортованого народу.

Читайте також: Життя кримськотатарського народу після депортації: історичні фото

Що відомо про депортацію кримських татар?
18-21 травня 1944 року назавжди увійшли в історію, як депортація кримськських татар із Криму. Таку етнічну чистку СРСР реалізував за наказом Йосипа Сталіна. Загалом із рідної землі у віддалені райони Радянського Союзу було депортовано 191 тисячу кримських татар (за іншими даними – 423 тисячі). Під час примусового виселення та протягом декількох років після нього загинули приблизно 46,2% кримських татар. У результаті депортації у кримських татар було вилучено понад 80 тисяч будинків, понад 34 тисяч присадибних ділянок, 360 тисяч гектарів землі, всі запаси продовольства та усе інше майно.
Виселення відбувалося через звинувачення всього кримського народу в в державній зраді, "масовому винищенні радянських людей" і колабораціонізмі – співпраці з нацистськими окупантами під час Другої світової війни.

Фільми про кримських татар

"Хайтарма" 2013, режисер Ахтем Сеітаблаєв

"Хайтарма" – перший кримськотатарський художній фільм. Його зняв український режисер кримськтатарського походження Ахтем Сеітаблаєв. Окрім цього він виконав у стрічці головну роль. В перекладі "Хайтарма" означає "Повернення". Показ цього фільму вперше провели 17 травня 2013 року в сімферопольському кінотеатрі імені Т.Г. Шевченка, напередодні Дня скорботи за жертвами депортації кримськотатарського народу. Після цього його показали у містах Криму та інших регіонах України.

Сюжет фільму побудований на сталінській депортації кримських татар, яка була здійснена в травні 1944 року. Головним героєм стрічки постав пілот Амет-Хан Султан. За збігом обставин він приїжджає до своїх батьків в Алупку і в цей час починається операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Зйомки проводились в Криму за участю як професійних акторів, так і простих жителів регіону, зокрема, людей похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року.

"Хайтарма" 2013: дивитись трейлер фільму онлайн

"Чужа молитва" 2017, режисер Ахтем Сеітаблаєв

Ахтем Сеітаблаєв вкотре став режисером українського історико-драматичного фільму. У новій стрічці він розповів історію, засновану на реальних подіях, про молоду кримськотатарську дівчину Саїде Аріфову. Ризикуючи власним життям, вона двічі врятувала врятувала 88 єврейських дітей-сиріт від нацистів та НКВС. Події відбувалися під час Другої світової війни.

Знімання фільму, яке розпочалося в 2016 році, здебільшого відбувалося в Грузії, оскільки на той момент Крим вже був анексований Росією. Декілька сцен відзняли в Україні та Ізраїлі. Головною героїнею стала Лілія Дуценко, яка у 2018 році саме за цю роль отримала національну кінопремію "Золота Дзиґа".

"Чужа молитва" 2017: дивитись трейлер фільму онлайн

"Додому" 2019, режисер Наріман Алієв

"Додому" – дебютна робота в кар'єрі талановитого українського режисера кримськотатарського походження Нарімана Алієва. У 2020 році він отримав за цю стрічку національну кінопремію "Золота Дзиґа". А головний герой – Ахтем Сеітаблаєв був нагороджений премією у номінації "Найкраща чоловіча роль".

У фільмі розповідається зворушлива історія кримського татарина Мустафи та двох його синів, які відправилися в Київ після анексії Криму. Старший син Назім помирає на початку фільму, а батько приїжджає в Київ, щоб забрати його на батьківщину та поховати відповідно до мусульманських традицій, а молодшого сина повернути додому. Та він не розуміє рішення батька і потреби дотримання цих традицій.

"Додому" 2019: дивіться трейлер фільму онлайн

Пісні про кримських татар

KOZAK SYSTEM ft Elvira Sarykhalil "Битим Склом"

Кліп та пісню було оприлюднено у 2015 році на основі кадрів фільму Ахтема Сеїтаблаєва "Хайтарма". Автором тексту став Олександр Положинський, а татарського тексту – Номан Челібіджихан.

KOZAK SYSTEM ft Elvira Sarykhalil – "Битим Склом": дивитись відео онлайн

Джамала "1944"

Одним з найбільших досягнень української музичної індустрії стала композиція Джамали "1944", з якою вона перемогла на 61-му пісенному конкурсі Євробачення. Пісню присвячено трагічним подіям минулого, зокрема, депортації кримськотатарського народу. У ній можна почути як англійську мову, так і кримськотатарську.

Джамала – "1944": дивитись відео онлайн

Книги про кримських татар

"Омріяний край" 2014, Лілі Хайд

Автором книги стала британська письменниця Лілі Хайд, яка протягом 10 років збирала історії про кримських татар в Україні. Події в книзі відбуваються на початку 90-их біля Бахчисараю в Криму. У своїй роботі авторка намагалась показати історії татар, "без яких немає історії України".


"Омріяний край" 2014 року Лілі Хайд

"Пів століття опору. Кримські татари від вигнання до повернення" 2017, Гульнара Бекірова

Українська письменниця, яка, за сумісництвом, є істориком кримським татар, видала політичний нарис, повна назва якого звучить як "Кримські татари: 1941–1991 (Спроба політичної історії)". У ній вона присвятила сторінки найтрагічнішому періодові історії кримськотатарського народу – депортації 1944 року, життю вигнанців на чужині та довгій, важкій і жертовній боротьбі за повернення на батьківщину.


"Пів століття опору. Кримські татари від вигнання до повернення" 2017 року Гульнари Бекірової