Журналісти сайту "24" відібрали 10 україномовних хітів, які створювались років 10-20 років тому, проте не втратили своєї популярності, та 10 тих, які музиканти творять сьогодні.

Жива класика

Бумбокс – Вона носила квіти у волоссі

Пісня була написана десять років тому, але досі її можна почути і на телебаченні, і на радіо, і на живих виступах гурту. Певно, важко знайти людину, яка не знає слів, навіть серед тих, хто не дуже знайомий із творчістю гурту.

Композиція стала свого роду "візитівкою" Бумбоксу, а кількість каверів виміряється тисячами.

Читайте також: Лідер "Бумбоксу" показав антидепресивне відео

Не обіцяй назавжди
Не обіцяй навічно
Де твоє-моє завтра
У скронях вітер свище.

Плач Єремії – Лиш вона

Ця пісня набагато старіша. Текст пісні написав відомий український поет Кость Москалець аж в 1989 році! Зазвучала у виконанні гурту "Плач Єремії" в 1995 році.

Саме цю пісню визнали українським хітом, що найбільше запам’ятався за останню чверть століття у 2008 році. Погодьтесь, що без цієї пісні під гітару не проходять майже жодні посиденьки.

Так у світі повелося, я люблю її волосся,
Я люблю її тонкі вуста.
Та невдовзі прийде осінь, ми усі розбіжимося
По русифікованих містах.

Брати Гадюкіни – Наркомани на городі

Композиція, в якій наркомани різали маковиння на славнозвісному городі, була написана ще в 1989 році. Популярність ця пісню здобула завдяки тотальному стьобу, іронії, використанням галицьких діалектизмів і наркоманського сленгу.

В школі вчителька казали
Жи б ви всі запам'ятали
Як побачиш наркомана
Бий його, як таракана

Воплі Відоплясова – Танці

Знову ж таки "золотий" 1989 рік. Саме "Танці" стали неофіційним гімном гурту. Ця композиція подолала кордони республіки і познайомила весь Радянський Союз з багатообіцяючими дебютантами з Києва.

Та й погодьтесь, як можна дивитись на запальні танці молодого Скрипки і всидіти на місці? :) На YouTube кількість переглядів сягнула майже мільйона.

Ми вспомінаєм цілий тиждень.
Багато є балачок та думок.
Ждемо коли прийде добра неділя.
Танцзал запрошує нас.

Руслана – Дикі танці

Пісня, яка принесла першу перемогу Україні на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення. Окрім того, альбом "Дикі Танці" отримав нагороду World Music Awards за найбільшу кількість проданих альбомів у світі!

Саме тому дикі танці Руслани, гуцульський драйв та містика гір підкорили не лише українців, а й весь світ.

Скрябін – Спи собі сама

Важко вибрати одну композицію із творчості Андрія Кузьменка. Адже практично кожна його пісня – це невід'ємна частина всієї української музики.

Читайте також: 7 пісень Скрябіна, які будуть з нами назавжди

Композиція 2003 року "Спи собі сама" – одна з них. На YouTube оригінальну версію пісні прослухали майже півмільйона користувачів.

Часом буває так що хочеш почути
Речі яких ніколи б не знати
І тягне за руку тебе в то місце
Де думаєш краще б очей не мати

Виконання хіту лідером гурту "Бумбокс" Андрієм Хливнюком на YouTube переглянули більше двох мільйонів людей. Пісня живе попри те, що Скрябіна більше немає з нами.

Океан Ельзи – Відпусти

Музика Океану Ельзи об'єднує мільйони українців своїми романтичними та щирими текстами. Гурт по праву може називатися одним з найуспішніших та найпопулярніших українських рок-гуртів.

Композиція "Відпусти" була написана 16 років тому. Це перша пісня, яка стала справжнім хітом. Як не дивно, але ця тепер уже легендарна пісня була написана, коли Вакарчуку було всього 17 років.

Відпусти, я благаю відпусти,
Бо не можу далі йти я.
Відпусти, я благаю відпусти,
Я не хочу більше йти.

С.К.А.Й. – Тебе це може вбити

Пісня вперше прозвучала в 2005 році в ефірі каналу М1. Після чого сингл одразу здобув ротації на 25 радіостанціях України, а однойменний відеокліп довгий час займав чільні позиції в хіт-парадах українських телеканалів.

У тобі так багато сторін.
Я просто не розумію,
я просто хочу спитати тебе:
чому ти настільки красива!?
Чому в мене ціла купа дивних речей,
яких я не розумію,
яких я не відкриваю тобі,
бо це все може вбити,
Тебе це може вбити.

Димна Суміш – В країні ілюзій

Унікальність культових гранджових альтернативщиків із "Димної Суміші" полягає в тому, що вони повернулися до технології стерео-запису, з якої починався рок. Дві години живої гри в студії, чотири музиканти, чотири мікрофони і як результат – максимальна чесність звучання.

Так записували свої альбоми The Beatles. Так записали свій альбом "В країні ілюзій" і українські музиканти.

Однойменний хіт з цього альбому одразу припав до серця тисячам прихильникам саме завдяки тому, що звук не "вилизаний", а навпаки – складається враження живого виступу.

В країні ілюзій
На вулиці добрих фей
Я в ритмі, ти в блюзі
Сховалися від людей

Друга ріка – Так мало тут тебе

В 2005 році музиканти представили свій третій альбом під назвою "Рекорди", котрий став "золотим".

А от сингл "Так мало тут тебе" аж 32 тижні протримався в українських хіт-парадах!

Світ без тебе може бути, тільки я ніяк
День без тебе може бути, ніч без тебе жах
О, дай тобою все відчути, як в останній раз
Я візьму тебе з собою, бо не сходять без тебе сонце і зорі

Нове звучання в українській музиці

ДахаБраха – Шо з-під дуба

Гурт нагородили званням "Посол року" (головний український гастролер за кордоном) у 2014 році.

Читайте також: Джамала та "ДахаБраха" презентували спільну пісню

"ДахаБраха" використовує українські народні пісні, що записані учасниками гурту та їх колегами-фольклористами у фольклорних експедиціях у різних регіонах України.

Але справжню сенсацію справила пісня "Шо з-під дуба". Саме її музиканти виконали в ефірі головного музичного телешоу Британії "Later... with Jools Holland". До речі, саме "ДахаБраха" стали першими українцями, які завітали на це шоу.

Бяжить, там вода ручайом бяжить
Там Іванко да й коня поїть

Поїть, там Іванко да й коня поїть
А той конь да й води не п’є

Jamala – Шлях додому

Презентувала цю пісню співачка в 2015 році і присвятила її депортації кримськотатарського народу та тим, хто шукає свій шлях додому.

I в час коли.
Ми залишилися самотнi.
Як дiти загубились.
Мiж зiрками.
Нас може врятувати.
Лише ця стежка.

Jamala стала другою виконавицею, яка здобула перемогу для України на Євробаченні. Окрім того, співачка отримала нагороду Eurostory Award 2016 за кращий рядок в конкурсній пісні "1944".

Рядок з пісні, яку відзначило журі, звучить так: You think you are gods, but everyone dies (Ви вважаєте себе богами, але всі навколо вмирають).

Кліп на пісню "1944" на YouTube переглянули вже майже мільйон користувачів.

Vivienne Mort – Лети

Гурт з’явився у 2007 і відтоді видав чотири міні-альбоми та одну повноформатну платівку. А вже в 2016 музиканти стали бажаними гостями на декількох українських фестивалях – Atlas Weekend, Імпульс-фест, Zaxidfest і Koktebel Jazz Fest.

А от справжнім хітом стала композиція "Лети", яка була записана ще на початку творчого шляху Vivienne Mort.

І хтось пірнатиме униз,
Не дочекавшись, з висоти.
І я не стримаю всіх сліз.
Єдине тішить:
Маєш жити ти.

ONUKA – Misto

Дебютний альбом гурту під назвою ONUKА вийшов в 2014 році. Платівка містила 10 треків (8 англійською, 2 українською). Сюди ж увійшла і пісня Misto. Примітно, що альбом, який є у вільному доступі в мережі, посів перше місце в інтернет-магазині iTunes, випередивши навіть гурт Океан Ельзи.

В 2015 році гурт отримав престижну премію YUNA у номінації "Відкриття року", а вже в 2016 без них не обійшовся жоден український фестиваль.

Читайте також: Onuka – гурт, який вдихнув нове життя в українську народну музику

Та моє місто знає,
Про мене все знає, про безліч протиріч
Місто ніколи не засинає
На мене чекає, впізнає з усіх облич

Один в каное – Човен

Найпопулярніша композиція гурту народилася спонтанно. Під час фестивалю "Франко Фест" музикантам дали завдання від організаторів покласти один із текстів Франка на музику. І буквально через декілька хвилин народився хіт.

Хто ти, човне? Що шукаєш? Відки і куди пливеш?
І за чим туди шукаєш? Що пробув? Чого ще ждеш?
Біг мій вічний — тож не знаю. Хвиля носить, буря рве,
Скали грозять, надять-просять к собі береги мене.

Latexfauna – Surfer

Найсимпатичніший гурт України. Саме таке звання мають носити ці четверо хлопців. Гурт заявив про себе піснею AJAHUASKA – ретро-сінті, нарочито пластмасові ударні, дивний вокал з незрозумілими, але метафоричними текстами. Хто ці хлопці і звідки вони взялися довгий час залишалося загадкою.

А потім з'явився SURFER. Пісня з такими чіпкими "та ти шо", "моя вовчиця", "тобі тут нравиться", "я сімпатічній". Після цієї композиції організатори навперебій почали воювати за виступити музикантів на фествиалях та концертах.

Та ти шо, та ти шо,
Я сімпатічний.
Я тобі нравлюся.

А якщо серйозно, то Latexfauna – це мінімалістичний грув, своєрідна вимова, чуттєва гітара та делікатна електроніка.

Pianoбой – Родимки

Piаnoбой – це сольний проект Дмитра Шурова, колишнього піаніста гуртів Океан Ельзи, Esthetic Education та Земфіри. Нещодавно Шуров здивував своїх шанувальників красивою історією кохання двох інопланетян, що й лягло в основу кліпу на пісню "Родимки".

Над кліпом працювала також команда Radioaktive Film, яка до цього взяла участь в зйомках сюрреалістичного міні-фільму Coldplay "Up & Up".

Читайте також: Pianoбой зняв фантастичний кліп на кавер пісні Кузьми

Я від тебе вкриваюсь родимками
Це тому що ти моє сонце, ти моє сонце
І нам ніколи не бути самотніми
Це тому що ти моє сонце, ти моє сонце

Антитіла – Невидимка

В 2013 році гурт визнали "Хітовим гуртом 2012 року" за композицію "Невидимка". До того ж, кліп на цю пісню також отримав премію "Найкращий кліп 2012 року" за версією музичного інтернет-порталу Navsi100.

Ще одна робота, яка неймовірно вразила слухачів, це кавер на пісню Скрібіна – "Люди, як кораблі". Згодом музиканти навіть зняли кліп, який переглянули вже майже півмільйона людей.

Zapaska – POMALU

Український електро-акустичний інді-поп дует Zapaska дав про себе знати у 2010 році, почавши активно виступати в Україні та Європі.

Zapaska створюють щільне музичне полотно зі звуків традиційних музичних інструментів – гітари, дворядного баяна, рабаби, калімби, усних гармонік, дудука, а також вокалізмів, драм-машини та ефекторних процесорів.

Сергій Жадан і Собаки в космосі – Instagram

Одна із найпопулярніших пісень із спільної творчості письменника Сергія Жадана та музикантів "Собаки в космосі".

Композиція Instagram безпосередньо стосується міського голови Харкова Геннадія Кернеса. Пісня з'явилася внаслідок "тісної співпраці" Кернеса і "тітушок", які скоювали напади на активістів Євромайдану.

Читайте також: BRUTTО вразили виконанням україномовної пісні на вірш Жадана

Вони всі серйозні люди, в них програми і гранти.
Вчорашні члени банди, нині – вибрані гаранти.
Шовкові банти й золоті імплантати –
біда, коли країною керують мутанти".

Увага! В тексті присутня нецензурна лексика!